Webkamera
A webkamerák kisméretűek, nem túl drágák, és szinte minden animációs szoftverrel kompatibilisek. Gyakran van hozzájuk csíptető eszköz, ami praktikus a mechanikus zoomoláskor. Videokamera A digitális kamerákkal jó képminőséget érhetünk el. A számítógéppel összeköthetjük analóg kábelen, pl. tv-tuner kártyán keresztül, vagy digitálisan, firewire (más néven dv, ieee1394, i-link) vagy hdmi bemeneten keresztül. A digitális összekötés jobb minőségű eredményt ad. Általában szükséges valamilyen illesztő eszköz, a firewire bemenet sok régebbi számítógép alaptartozéka. Nézzük meg az animációs szoftverünk honlapján, hogy mely digitális kamerákkal kompatibilis a program. Mobiltelefon Néhány mobiltelefon is kompatibilis a számítógépre feltöltött animációs szoftverrel. Az elkészült képeket a szerkesztőprogramba illeszthetjük, majd animációs filmmé szerkeszthetjük. |
A kamera a szoftver „szeme”. Fontos, hogy olyan kamerát használjunk, amely kompatibilis a szoftverrel. A legtöbb animációs szoftver kompatibilis a webkamerákkal. A képminőség nem biztos, hogy tökéletes, de a célnak megfelel. Ha jobb képminőséget szeretnénk, használjunk digitális kamerát. Három fontos szempontot érdemes végiggondolni a kamerahasználat előtt.
1. Zoom (közelítés)
A bonyolultabb történeteket a távoli és közeli felvételek váltakoztatásával meséljük el. Amikor a figyelmet egy adott tárgyra vagy arckifejezésre kell irányítani, akkor használjunk zoomot. A webkamerákon általában nincsen zoom funkció, ezeket manuálisan kell közelíteni, távolítani. Ügyeljünk arra, hogy ha a kamera nem állítja az élességet automatikusan, akkor a zoom változtatásakor a kép élességét is utána kell állítani.
2. Fókusz
Egyes digitális kamerák elhomályosítják a képet, ha nincs semmi a kép középpontjában, amire fókuszálni lehetne. Némelyik gépnél ez orvosolható az autofókusz kikapcsolásával, de jobb megoldás, ha odafigyelünk, hogy minden tevékenység a kép középpontjában történjen. Esetenként az autofókusz elállítódik amikor munka közben a kamera alá hajolunk, ilyenkor a fotózás előtt időt kell hagyni, hogy visszaálljon az élesség. Ezt a számítógép képernyőjén a kamerából jövő élőképen ellenőrízzük.
3. Világítás
A legjobb, ha a felvétel idejére az egész szobát el tudjuk sötétíteni és csak ott és annyi fényforrást használunk, amennyire szükség van. Minél jobb ugyanis a világítás, annál tisztább lesz a kép. Ne aggódjunk, ha nem sikerül ilyen körülményeket teremteni, mert a legtöbb esetben az iskolai mennyezeti világítás is megfelelő. A természetes napfény nem szerencsés, mert folyamatosan változik (felhők pl.) és ez a hosszabb felvételi idő miatt a filmen villogásként látszani fog. Érdemes figyelembe venni saját és csoporttársaink árnyékát! Egyes kamerákon állítható a fehéregyensúly. Ha a kép a megvilágítás színe miatt kékes vagy sárgás árnyalatú lesz, próbáljuk meg a fehéregyensúlyt automatikusról kézire (manual, one touch) vagy beltéri-kültéri üzemmódra állítani.